Web imenik
Pregled WEB IMENIKA po Županijama
Bakar
Beli Manastir
Belišće
Benkovac
Biograd na Moru
Bjelovar
Buje
Buzet
Cres
Crikvenica
Čabar
Čakovec
Čazma
Daruvar
Delnice
Donja Stubica
Donji Miholjac
Drniš
Dubrovnik
Duga Resa
Dugo Selo
Đakovo
Đurdevac
Garešnica
Glina
Gospić
Grubišno Polje
Hrvatska Kostajnica
Hvar
Ilok
Imotski
Ivanec
Ivanić-Grad
Jastrebarsko
Karlovac
Kastav
Kaštela
Klanjec
Knin
Komiža
Koprivnica
Korčula
Kraljevica
Krapina
Križevci
Krk
Kutina
Kutjevo
Labin
Lepoglava
Lipik
Ludbreg
Makarska
Mali Lošinj
Metković
Mursko Središće
Našice
Nin
Nova Gradiška
Novalja
Novi Marof
Novi Vinodolski
Novigrad
Novska
Obrovac
Ogulin
Omiš
Opatija
Opuzen
Orahovica
Oroslavje
Osijek
Otočac
Otok
Ozalj
Pag
Pakrac
Pazin
Uzgoj pasa
Adresa:
Oderjan 11, 48362 Kloštar Podravski, Hrvatska
Telefon:
+385 (0)48 816 243
Fax:
-
Web:
www.landseer-greatdanes-senthadrian.com
E-mail:
tihomir_bartolic@yahoo.com
Njemačka doga
Prije više od dva stoljeća doga je bila poznata i pod drugim imenima kao što su
: Bizmarkova doga, tigrasta doga, engleska doga, danska doga i ulmska doga. Predci današnje doge su stari bulenbeiseri (psi koji su hvatali bikove za noge), te psi koji su služili za hajku i lov na visoku divljač. Tadašnji uzgajivači težili su pronaći sredinu između jakog mastifa engleskog kova i brzog i pokretljivog hrta. Pod imenom ”DOGA” podrazumjevao se velik i snažan pas koji nije pripadao ni jednoj postojećoj vrsti. Nekoliko desetljeća kasnije označavali su je imenima kao što su: Danska ili ulmerska doga ili velika doga.
Postojali su razni tipovi ovih pasa po boji i veličini, sve do 1878.g kada se u Berlinu sastaje sedmeročlana skupina pod pokroviteljstvom dr. BODINUSA te donosi i prvi službeni dokument u kojem se navodi da se svi varieteti tadašnje doge objedinjuju u nazivu “NJEMAČKA DOGA”.
U okviru izložbe u Berlinu 1880.g. po prvi put je službeno predstavljen standard njemačke doge.Njemačka doga je elegantan pas impozantne građe, snažan, za mnoge zastrašujuć, ali veoma nježan i odan porodici s kojom živi. Mirne savjesti može joj se prepustiti malo dijete, pošto je vrlo brižan, pažljiv i zaštitnički raspoložen pas. Zbog ove osobine sposobna je razviti prijateljske odnose i sa malim pasminama pasa. Prema strancima je suzdržana i oprezna, a prijatelje obitelji pozdravit će s neskrivenim veseljem.
Landseer
Prije 200-tinjak godina europski ribari su primijetili velike, bijelo-crne pse na otoku Newfoundland
. Zbog njihova privlačna izgleda dovedeni su u Englesku. Ovi psi su bili prisutni na otoku u velikom broju i pomagali su ribarima pri izvlačenju mreža iz vode na obalu. Također su pomagali pri izvlačenju utopljenika na sigurno.
Vjeruje se da su psi u velikom broju oko 1770. g. uvezeni u Englesku. Međutim, ovi psi su viđeni i mnogo ranije. Poznato je da postoji slika dječaka Henry Sidney, kasnije zvana “Earl of Romney”, sa svojim bijelo-crnim Newfoundland psom.
Prvi pisani izvještaji o “Newfoundland” su iz 1732. knjige “The Guentlem farrier”. Iza nje slijedi “History of the Earth and Animated Nature” iz 1774. koju je napisao Oliver Goldsmith. To je vrlo opširan i impresivan opis “psa iz Newfoundlanda”.
1778. “Pas iz Newfoundlanda” prvi put je izvjestio E.A. Zimmerman u kontinentalnom dijelu Europe. 1790. slijedi poznati rad Thomasa Bewicka “A Ggeneral History of Quadrupeds”. Njegov rad sadrži crtež psa. Od tog momenta do 1880. nama je poznato najmanje 60 knjiga i veliki broj slika velikih bijelo-crnih pasa.
Najpoznatija slika do sada je “A Distinguished Member of Humane Society” koju je naslikao poznati slikar životinja Sir Edwin Landseer 1838. Sir Elwin Landseer uvijek je slikao ove velike bijelo-crne pse i ti su psi danas poznati kao “Landseer pas”. To objašnjava kako je Landseer dobio ime.
U Engleskoj ovi psi su se križali redovito sa crnim Newfoundlandom i uskoro je postala činjenica da nema razlike između ova dva psa osim u boji.
Postepeno, postalo je jasnije da su bijelo-crni psi mnogo viši i aktivniji od crne vrste. Svatko je mogao jasnije uočiti razliku.