BLOG - Vijesti i novosti iz područja interneta

J! Update Komponenta je komponenta koji će vam reći kada je dostupna nova Joomla nadogradnja i da će napraviti punu nadogradnju za vas. Nema više potrebe za preuzimanjem datoteka, te iste ekstraktat i onda ih upload-at na server.
Samo se morate prijaviti na administrativno sučelje na vaše Joomla stranice, kliknete na komponentu i slijedite upute za proces nadogradnje.
Ova komponenta uključuje alat koji provjerava minimalnu konfiguraciju servera te da li je kompatibilan sa minimalnim potrebama. Ako je potrebno, FTP parametre vašeg glavnog poslužitelja možete definirati kako bi se omogućilo da komponenta sama napravi promjenu dozvola za mape ili datoteke.
Download Joomla! Update Manager ver.1.5

Ekipa WordPress-a je izdala RC1 verziju – sada su na redu samo zadnja testiranja. Iako ne postoje velike šanse da se 3.1 verzija bude izdana još ove godine, predviđa se da će se to dogoditi odmah početkom 2011…
WordPress 3.1 nam, iako je njegov izlazak najavljen za sredinu prosinca, donosi mnoge novosti koje će zanimati njegove korisnike. Što se tiče unapređenosti administratorskog sučelja, to poboljšanje nije fensi, već u kodu, pa od sada možete osjetiti brži odziv na neke kontrole kao što su prelazak na druge stranice, izlistavanje postova na osnovu recimo kategorije, sortiranje kolona, razna filtriranje itd.
Uz to, dodana je i mogućnost pretraga tema, ukoliko recimo želite da zamjenite izgled svom blogu, od sada imate mogućnost napredne pretrage tema. Na osnovu mogućnosti, podesite pretragu i izlistaće vam se sve teme sa odabranim mogućnostima.
Neki od novih formata su:
aside – Kratke novosti, nešto slično kao statusne poruke na Facebooku
chat – Transkripcije dopisivanja
gallery – Galerija slika
link – Veza do drugog web odredišta
image – Jedna slika
quote – Citat
status – Kratka statusna poruka, obično limitirana na 140 slova. Slično kao Twitter poruke
video – Video klip
Osvežen Tiny MCE (editor)
Multi-taxonomy Queries
Admin CSS Cleanup
User Admin
Network Admin
Password Reset Redux
Više o svemu ovome na službenim stranicama

Da ne duljimo dalje… osnovna karakteristika joomla CMS-a je proširivost, da pojednostavimo ,,, instalacija dodataka koji uvelike proširuju funkcionalnost ovog CMS-a. Na web stranici joomla.org trenutno se nalazi oko 6241 dodataka za joomla cms, većina ih je besplatna no neki su i komercijalni .... Dodatke birate po funkcionalnosti vaše web stranice koju budete kreirali.
Stvarno bi bilo previše instalirati sve dodatke, koji se dijele na plugine, komponente ili module…. ali ipak vam predstavljamo par dodataka koji ne smijete zaobići. Pokazati ćemo vam 5 komponenti bez kojih se naravno može , ali s njima je daleko funkcionalnije i ozbiljnije raditi.
1. VirtueMart
Ovo je jedna od onih komponenti koje vam omogućavaju da vršite online prodaju nekih svojih proizvoda.Najčešće je korištena u jooma svijetu i jedna recimo od vrlo kompleksnih komponenti. Sama komponenta također posjeduje veliki broj dodataka. Ovdje možete pogledati i kako to radi
2. JoomGallery
Jedna od vrlo praktičnih foto galerija. Vrlo jednostavna za korištenje i nadasve predstavlja vrlo elegantno rješenje. Odličan izbor efekata, mogućnost komentiranja, ocijenjivanja slika. Mogućnost postavljanja kategorija te kompletna integracija sa joomla cms. Ovdje možete pogledati demo
3. UndeIM
Najpraktičnija i najpopularnija komponenta koja omogućava sistem komunikacije putem privatnih poruka na vašoj web stranici.Totalno kompletno rješenje, a svakako u prilog ide mogućnost integracije sa community komponentama. Više na Službenim stranicama
4. Kunena
Forum koji se integrira kompletno u vaš joomla cms sistem bez koje kakvih potreba za spajanje mostovima da bi se korisnici koji se registriraju na stranici mogu koristiti i forum. Jedna registracija za sve, uređivanje profila i još dosta toga. Trenutna verzija je 1.6.1 i s obzirom da je forum sam po sebi kompleksan za napraviti ova komponenta je besplatna, Više možete vidjeti ovdje .
5. sh404SEF
Ovo je također vrlo bitna komponenta koja omogućava kreiranje lijepih linkova da bolje preciziramo uljepšava url adrese koje su daleko primamljivije pretraživačima. Tako će url tipa : mysite.com/index.php?option=com_content&Itemid=209&id=115… postati mysite.com/sh404SEF-komponenta/must-have.html . Također komponenta daje i rješenje za full SEO optimizaciju. Više možete pogledati ovdje.

Objavljena je nova inačica WordPressa. WordPress 3.0.2 je obavezni sigurnosno ažurirajući paket za sve prethodne inačice WordPressa. Ovo sigurnosno izdanje popravlja osrednji sigurnosni problem koji je omogućavao korisniku sa ulogom Autor, da dobije veće privilegije, popravlja više od nekoliko bugova i donosi neka sigurnosna poboljšanja. Slobodno preuzmite WordPress 3.0.2 na hrvatskom jeziku. Kako instalirati:
1. korak: Preuzmite i raspakirajte
- Preuzmite i raspakirajte WordPress instalacijski paket, hrvatsko lokalizirano izdanje ili englesko izdanje. Preuzmi instalaciju WordPress-a 3.0.2.zip - 3.2 MB
WordPress instalacijski paket će se raspakirati u direktorij ‘wordpress’.
2. korak: Kreiranje baze podataka i korisnika
Napravite bazu podataka za WordPress na web serveru, kao i MySQL korisnika koji ima ovlasti pristupa i uređivanja baze koristeći cPanel ili phpMyAdmin.
cPanel
Ako vaš hosting pruža mogućnost korištenja cPanel hosting korisničkog sučelja, možete pratiti ove jednostavne upute kako bi kreirali WordPress bazu podataka i korisničko ime. Puno opširnije upute o korištenju cPanela možete pronaći na Codex stranici Using cPanel.
- Prijavite se u vaš cPanel.
- Kliknite na MySQL Database Wizard pod Database sekcijom.
- U prvom koraku, Create Database, upišite željeni naziv baze podataka i kliknite Next Step.
- U drugom koraku, Create Database User, upišite korisničko ime baze podataka i lozinku. Budite sigurni da ste unijeli jaku lozinku. Kliknite Create User.
- U trećem koraku, Add User to Database, kliknite na All Privileges kućicu i tako ju označite. Nakon toga kliknite na Next Step.
- U četvrtom koraku, Complete the task, zabilježite naziv vašeg hosta, naziv baze podataka, korisničko ime i lozinku. (Vrlo je često za hostname upotrijebljen localhost.)
phpMyAdmin
Ako vaš web server ima instaliran phpMyAdmin, možete pratiti ove jednostavne upute kako bi kreirali WordPress bazu podataka i korisničko ime.
- Ako već ne postoji baza podataka za WordPress u Database padajućem meniju ili popisu na lijevoj strani, onda je vrijeme da ju sami napravite.
- U polje za unos ispod naslova Create new database upišite željeni naziv baze podataka (npr. ‘wordpress’ ili ‘blog’). Odmah u sljedećem polju za unos sa nazivom Collation, odaberite utf8_unicode_ci, i zatim kliknite Create.
- Kliknite na ikonu Home u gornjem lijevom kutu, a zatim kliknite na Privileges. Ako korisnik vezan za WordPress bazu podataka još ne postoji u popisu korisnika, kreirajte ga:
- Kliknite na Add a new User.
- U polje za unos sa nazivom User name, upišite željeno korisničko ime (npr. wpkorisnik).
- U polja za unos sa nazivom Password, upišite jaku lozinku (idealna kombinacija je korištenje VELIKIH i malih slova sa brojevima i simbolima). U polju za unos sa nazivom Re-type, još jednom upišite vašu lozinku.
- Negdje si zapišite izabrano korisničko ime i lozinku vaše baze podataka.
- Sve postavke pod nazivom Global Privileges ostavite nedirnutima.
- Kliknite gumb Go.
- Vratite se na Privileges ekran i kliknite na Edit privileges ikonu pokraj korisnika kojeg ste kreirali za WordPress. U sekciji Database-specific privileges, iz padajuće menijaAdd privileges on the following database izaberite bazu podataka koju ste kreirali za WordPress. Stranica će se osvježiti sa privilegijama za tu bazu podataka. Kliknite na Check All da izaberete sve privilegije i kliknite Go.
- Nakon završetka procesa prikazati će se ekran sa izvršenim naredbama. Zabilježite naziv vašeg hosta koje se nalazi na vrhu stranica iza naslova Server. (Vrlo je često za hostname upotrijebljen localhost.)
3. korak: Postavljanje wp-config.php datoteke
Možete sami urediti i snimiti wp-config.php
datoteku, ili možete to preskočiti i prepustiti WordPressu da to napravi za vas kada pokrenete instalacijsku skriptu (i u ovom slučaj trebati ćete znati podatke o bazi podataka).
Vratite se u direktorij ‘wordpress’ na vašem računalu, preimenujte wp-config-sample.php
u wp-config.php
i otvorite u nekom uređivaču teksta (npr. Notepad).
Unesite informacije o bazi podataka ispod naznačene sekcije:
// ** MySQL postavke - Informacije o postavkama možete dobiti od vašeg web hosta ** //
DB_NAME
- Ime vaše baze podataka za WordPress.
DB_USER
- MySQL korisničko ime baze podataka.
DB_PASSWORD
- MySQL lozinka baze podataka.
DB_CHARSET
- Kodiranje koje će se koristiti u kreiranju tabela baze podataka, obično se ne mora mijenjati.
DB_COLLATE
- Collate tip baze podataka. Ostavite prazno. Ne mijenjate ako ne znate što radite.
Unesite vaše tajne ključeve ispod naznačene sekcije:
Jedinstveni Autentifikacijski ključevi (Authentication Unique Keys and Salts).
Snimite wp-config.php
datoteku.
4. korak: Kopiranje datoteka na web server
Sada se morate odlučiti gdje na web serveru želite smjestiti WordPress:
- U root direktoriju vašeg sitea (npr.
http://primjer.com/
)
- U poddirektoriju vašeg sitea (npr.
http://primjer.com/blog/
)
Napomena: Lokacija vašeg web root direktorija na vašem web serveru može se razlikovati od jednog do drugo pružatelja usluga i operacijskih sistema. Provjerite kod svog pružatelja usluga ili sistemskog administratora ako ne znate gdje se nalazi.
Root direktorij
Ako trebate kopirati datoteke na web server koristite FTP klijent kako bi ih kopirali sav sadržaj direktorija wordpress (ali ne i sam wordpress direktorij) u root direktorij vašeg web sitea.
Poddirektorij
Ako trebate kopirati datoteke na web server, preimenujte direktorij wordpress u željeni naziv a zatim sa FTP klijentom kopirajte cijeli direktorij na željenu lokaciju u root direktorij vašeg web sitea.
5. korak: Pokretanje instalacijske skripte
Kako bi započeli instalaciju usmjerite vaš web preglednik na instalacijsku skriptu.
- Ako ste smjestili WordPress datoteke u root direktorij, onda posjetite
http://primjer.com/wp-admin/install.php
. - Ako ste smjestili WordPress datoteke u poddirektorij nazvan, na primjer, blog, onda posjetite
http://primjer.com/blog/wp-admin/install.php
.
Ako WordPress ne može pronaći wp-config.php
datoteku, prijaviti će vam to i ponuditi da on sam kreira i uredi datoteku. Zatim će vas WordPress upitati detalje vezane za bazu podataka i zapisati ih u novu wp-config.php
datoteku. Ako ovaj dio instalacije prođe dobro, možete nastaviti instalaciju. (Ako ne uspije, vratite se i kreirajte, uredite i sami kopirajte datoteku na web server.)
Privođenje instalacije kraju
Instalacija će vas sad odvesti na ekran na kojem morate unijeti osnovne informacije o vašem web siteu. Trebate unijeti naziv vašeg sitea, vašu e-mail adresu kao i želite li da se vaš site pojavljuje na web tražilicama kao što su Google, Bing, Yahoo, itd. Pobrinite se da ste upisali ispravnu e-mail adresu jer će te na nju dobiti podatke za pristup vašoj instalaciji WordPressa kao i sve ostale obavijesti.
Na ovoj stranici također možete izabrati vaše korisničko ime i lozinku. Dobro razmislite o korisničkom imenu, jer kasnije sve možete promijeniti osim korisničkog imena. Ukoliko sami ne odaberete korisničko ime i lozinku, WordPress će to automatski učiniti umjesto vas.
Nakon što unesete sve potrebne podatke kliknite gumb ‘Instaliraj WordPress‘, i time će se pokrenut završni dio instalacije. Ukoliko se pojavi greška provjerite svoju wp-config.php
datoteku i podatke koje ste unijeli u prethodnom koraku i zatim pokušajte ponovno. Ukoliko ne možete riješiti problem pojavljivanja greške, možete se obratiti na forum za podršku sa što više podataka koje možete skupiti.
Nakon završetka instalacije pojaviti će se ekran sa podacima za prijavu. Kliknite na gumb ‘Prijava‘ za prijavu u upravljački dio WordPressa i prijavite se vašim korisničkim imenom i lozinkom ili onim koji su vam automatski dodijeljeni.
Nakon što se uspješno prijavite otvoriti će vam se ‘Nadzorna ploča‘ odakle možete upravljati vašom instalacijom WordPressa. Ukoliko vam je lozinka automatski dodijeljena prikazati će vam se poruka da ju možete promijeniti.
Instalacija WordPressa je sada gotova. Čestitamo! A sada učinite nešto lijepo za sebe! :)
Samo malo…. ima još...
Resursi
Za pomoć pri instalaciji ili korištenju WordPressa, pogledajte našu dokumentaciju.
Preuzmi instalaciju WordPress-a 3.0.2.zip - 3.2 MB
Upravo ste instalirali svoju novi cms sistem http://wordpress.org/ te odmah u isti želite staviti najbitnije plugin koje možete naći na internetu….
Math Comment Spam Protection
Ovo je vrlo jednostavn naćin da se zaštitite od spama. Instalacijom ovog plugina svatko od posjetilaca će prilikom komentiranja morati da riješe malo matematičkih zadataka. Botovi baš nisu dobri matematičari tako da se sigurno budete riješili spama. Link: Math Comment Spam Protection
WP polls
Svi volimo razno razne aknkete na stranicama… zašto da radite s nekim vanjskim servisima kada možete vrlo jednostavno pokrenuti ankete na svome blogu a znate da time dobijate na interaktivnosti sa svojim posjetiocima. Link : WP polls
Contact form 7
Recimo vrlo bitan plugin koji vam omogućava da na vrlo jednostavan način kreirate kontakt forme. Također dobra stvar kod ovog plugina je što vam omogućuje da postavite neki file, odlično ako želite da vam netko od kontakata pošalje neku fotku ili slično. Link: Contact form 7
All in one seo pack
Plugin koje se brine o prikazu meta tagova koji su vrlo važni za SEO optimizaciju. Uz minimalnu konfiguraciju/podešavanje vaša web stranica ili blog dobija kvalitetni SEO osnovu. Link : All in one seo pack
Stealth login
Login na admin od wordpressa je sličan kao i kod joomle vašadomena.com/admin. Ovaj plugin vam omogućava da admin panel vrlo jednostavno saktijete, tako da se logiranje na njega koristi na nekoj adresi koju mu vi zadate, primjer vašadomena.com/logiranjeadmin svaki drugi upit biti će preusmjeren na početnu stranu vašega bloga ili web stranice. Link : Stealth login

Zašto izabrati WMD?











WMD su već izabrali...



























































